Допомога при ДТП

“Про надання першої допомоги постраждалим у ДТП”

КРОК ПЕРШИЙ: ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ. Один труп все-таки краще, ніж два. Так кажуть рятувальники, які виїжджають на аварії: нерідко їм доводиться рятувати не тільки учасників аварії, а й тих, хто спробував надати першу допомогу, але замість цього сам став потерпілим. Тому перш ніж кидатися на допомогу:
– упевніться, що небезпека не загрожує вам самим;
– озирніться: чи не несеться на вас потік машин, чи не впаде балка моста і т.п. ;
– переконайтеся, що немає розлитого палива.
Після цього виставте аварійний знак і, якщо буде потрібно, перекрийте місце аварії своїм автомобілем. Тільки тоді приступайте до першої допомоги.
КРОК ДРУГИЙ: ОГЛЯД ПОТЕРПІЛОГО. Тут важливо переконатися, що потерпілий живий і немає загрози його життю. Як це визначити:
– Якщо людина не реагує на вашу мову і оклики? – Хлопки біля вуха. Для цього трохи округлити долоні, щоб вийшов невеликий вакуум, тоді вібруюче повітря буде впливати на барабанні перетинки і жива людина мимоволі відреагує (скривився, поведе головоютощо).
– Реакції немає? Тоді кісточками свого кулака потріть точку між ребрами на грудях потерпілого. Це викликає неприємні відчуття, і людина повинна відреагувати. Ще один спосіб перевірити, жива людина чи ні, – сильно ущипнути його за трапецієподібний м’яз.
– Перевірка дихання і пульсу. Якщо симптоматика відсутня, приступайте до штучної вентиляції легенів.
КРОК ТРЕТІЙ: ВИКЛИК ФАХІВЦІВ. Грамотний виклик «Швидкої допомоги» може врятувати життя потерпілому. Тому говорите швидко і чітко. Що важливо повідомити:
1. Пол і кількість потерпілих (це дуже важливо, тому що на одного потерпілого відправляється одна бригада, на трьох постраждалих – три наряди).
2. Вік (хоча б приблизний).
3. Коротко що трапилося: аварія, один потерпілий, без свідомості і т.д. …
4. Адреса. Якщо немає вивісок поблизу, що часто буває, відправте кого-небудь зі свідків на розвідку. Наостанок обов’язково скажіть свій номер телефону, щоб наряд в дорозі міг зв’язатися з вами і уточнити, наприклад, адресу.
КРОК ЧЕТВЕРТИЙ: ВТОРИННИЙ ОГЛЯД. Поки «Швидка» їде, перевіряємо, чи немає у потерпілого переломів. Для цього не потрібно викручувати руки і стягати з людини одяг, просто проведіть руками по голові, хребту, руках і ногах. Якщо є переломи, Ви відразу відчуєте. Проводьте одночасно по двом рукам, потім одночасно по двом ногам: якщо відчуєте асиметрію (наприклад, один лікоть більш гострий), є привід підозрювати перелом. Про всі підозри потрібно сказати лікарям «Швидкої».
ПРОТИШОКОВА ТЕРАПІЯ. Шок – це зовсім не обов’язково неадекватна реакція і істеричну поведінку, нерідко люди просто замикаються в собі – а це найгірше. Крім того, посттравматичний синдром нерідко відчувають легкодухі свідки аварій. Як їм всім допомогти? Найкраща протишокова терапія – це гарячий солодкий чай. Де його взяти на дорозі? Пошліть кого-небудь з помічників в найближчий магазин, ще не було жодного разу, щоб відмовили в такій ситуації. Укутайте потерпілого в ковдру, навіть якщо на вулиці літо, в «коконі» він відчує турботу, негативні емоції відступлять.
Пиття давати не можна, якщо є:
– серйозна травма голови,
– проникаюче поранення черевної порожнини,
– підозра на внутрішню кровотечу,
– болить серце.
Залишайтеся з потерпілим до приїзду фахівців. І не давайте ніяких ліків, навіть заспокійливе, наприклад, валер’янку. Ми не знаємо, як відреагує організм на пігулки, іноді вони можуть призвести до смерті, навіть такі прості, як аспірин. До того ж зазвичай аптечки водії не міняють роками, і всі ліки в них давно прострочені.
ЧИ ВАРТО ВИТЯГАТИ ПОСТРАЖДАЛОГО З МАШИНИ? Робити це потрібно тільки в тому випадку, якщо потерпілому загрожує небезпека. Наприклад, машина загорілася або з неї тече бензин. В інших випадках людину краще не чіпати. Якщо у нього, не дай бог, перелом хребта або шиї, то неправильні дії можуть призвести до того, що людина залишиться паралізованим на все життя. Це по-перше. А по-друге, від пекельного болю, коли його витягують, людина може знепритомніти. І навіть померти від больового шоку. Але як бути, якщо людина в небезпеці і потрібна термінова транспортування?
ПРАВИЛЬНЕ ТРАНСПОРТУВАННЯ. Головне правило: переносити постраждалого потрібно точно в тій позі, в якій він знаходиться. Підтримувати це положення допоможуть шини. Шинами можуть бути не тільки дошки, як пам’ятають багато з шкільних уроків ОБЖ. Якщо у водія, наприклад, травма тазостегнового суглоба, то краща шина тут – звичайний стілець: на ньому людина збереже те ж положення, що і у водійському кріслі, коли отримав травму. Радимо про всяк випадок купити і возити в багажнику одноразову шину. Вона не займає багато місця, але в разі надзвичайної ситуації її можна швидко накачати – насос додається – і зафіксувати під будь-яким кутом.
При будь транспортуванні потрібен командир, щоб нести плавно і рівно, а не уривками. Командує той, хто несе голову. Приклад: «Чи готові? Піднімаємо на рахунок «три». Важливий момент: чим більше людей будуть переносити, тим краще. Переносити можна в положенні лежачи на ношах або ковдрі.
ПЕРЕЛОМИ ПРИ ДТП. Холод і фіксація – ось два головні правила в разі перелому.
Холод. Де взяти лід? Просіть в найближчому магазині. Правила накладення льоду: 15 хвилин тримаємо, на 5 хвилин знімаємо (щоб не було обмороження). Лід кладіть не так на шкіру, а через тканину. Фіксацію забезпечать шини. Спочатку фіксуємо ними сам перелом, потім суглоб вище перелому і нижче. Слідкуйте, щоб потерпілий дотримувався позу «зю» – так рятувальники називають становище, в якому людина отримала травму, – який би безглуздою вона не була, постарайтеся зафіксувати людини в ній.
ТРАВМА ШИЇ. При ДТП перелом шиї у постраждалих підозрюють спочатку, до тих пір поки не доведено протилежне. Адже при ударі автомобіля тіло людини мимоволі смикається вперед, навіть якщо він пристебнутий: виходить так званий хлистообразного удар. Так що навіть якщо вам здається, що з шиєю у потерпілого все гаразд, краще її зафіксувати до приїзду лікарів. А краще купіть в аптеці або «Медтехніці» так званий комір Шанца і возите з собою.
ТРАВМА ХРЕБТА. Як дізнатися? Зробіть тест на чутливість – для цього проведіть чим-небудь гострим (наприклад, ручкою) від п’яти до пальців, стопа – найбільш чутлива зона. Якщо пальці реагують – хребет цілий. Транспортування – тільки на жорсткому. Одним з кращих способів транспортування вважається «ручний замок». При транспортуванні завжди намагайтеся дотримуватися те положення потерпілого, в якому він отримав травму.
ЧУЖОРІДНЕ ТІЛО В РАНІ. Якщо предмет стирчить – максимально його фіксуємо. Пов’язку накладаємо навколо стирчачого предмету. Ніколи і нічого з рани доставати не можна.
ЯКЩО ЗАТИСНУТИЙ В МАШИНІ. У випадках ДТП синдром тривалого здавлення (коли людину затиснуло в машині і він не може вибратися) трапляється досить часто. Доводиться викликати еменесників і чекати, коли розріжуть машину. Однак за цей час потерпілий, на жаль, може померти.
Що зробити? Уявімо ситуацію, що в аварії у машини зім’ятий весь передок і ноги водія виявилися затиснуті.
Накладіть джгут вище місця притиснення (наприклад, у випадку з затиснутими гомілками джгут потрібно накладати вище коліна). Тільки потім намагайтеся звільнити людину. Коли витягли – туго забинтовують постраждалі гомілки і тільки тоді знімаєте джгут. Далі: протишокова терапія і догляд за потерпілим до приїзду лікарів.
ЯК ПРАВИЛЬНО НАКЛАСТИ ДЖГУТ. Джгут накладається лише в крайніх випадках (наприклад, коли кров йде фонтаном). Неправильно накладений джгут може призвести до відмирання тканин. Головні правила:
– накладається вище рани на одяг.
– Взимку – не довше за півгодини,
– Влітку – не більш 1 години.
– 1 коло джгута – закріплюємо, потім розтягуємо і накладаємо 3 – 4 кола.
– Джгут накладати швидко, знімати повільно, поступово.
– Пишемо дату і час накладання джгута на лобі потерпілого.
– Джгут має бути видно!
Як перевірити, що джгут накладено правильно? Фонтану крові немає.
КРОВОТЕЧІ ПРИ ДТП. Ваші дії в такому випадку залежать від того, наскільки велика крововтрата у потерпілого.
– МАЛО (наприклад, великі подряпини) промити, перев’язати стерильним бинтом.
– БАГАТО (наприклад, сильний поріз), тут вже виникає небезпека великої крововтрати, тому діємо швидко: пов’язку затягуємо сильніше, якщо вона просочилася, накладаємо поверх другий, перший не знімається.
Важливо! Купіть в аптеці гемолитическую губку і тримайте завжди в аптечці водія. При НП її потрібно прикласти до рани (при великих ранах – прямо в неї), і губка розсмокчеться, перетворюючись на гелеобразну масу, не даючи крові виходити назовні.
– ДУЖЕ БАГАТО (фонтаном) У такій ситуації у вас всього декілька секунд на порятунок людини. Потрібно затиснути артерію рукою. Після цього накладаємо джгут.
ВНУТРІШНЯ КРОВОТЕЧА. Як розпізнати?
– Людину б’є озноб, вона блідне, відчуває запаморочення, спрагу.
– Твердий, болючий при натисканні живіт.
Що робити? Холод. Протишокові заходи, але без пиття. Транспортування в сидячому положенні.
Чого не робити? Ніяких знеболень (потерпілий не зможе потім толком пояснити лікареві, де в нього болить). Не давати води і ніякої їжі.
КОРИСНІ АДРЕСИ І ТЕЛЕФОНИ:
101 – пожежна охорона
102 – міліція
103 – «Швидка допомога»
З МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ
Спосіб перший: Виглядає це так:
101 – служба порятунку.
102 – міліція.
103 – швидка допомога.
104 – служба газу.
Спосіб другий: Набирати номер через «міжмісто». Ось так:
8 код міста, в якому Ви знаходитесь 01 – служба порятунку
8 код міста 02 – міліція
8 код міста 03 – швидка допомога
8 код міста 04 – служба газу
112 – єдиний номер для надзвичайних ситуацій
Дзвінок є безкоштовним і можливий при заблокованій SIM -Карта, і навіть за відсутності SIM-карти в апараті мобільного телефону.