Історія закладу

«Підкори глухоту собі,
але не підкоряйся їй»
                       Ф.А. Рау

У серпні 1963 року Харківським обласним відділом народної освіти було прийнято рішення про створення школи для туговухих дітей з метою розвитку у них усної мови з використанням спеціальних методик.

Школа була відокремлена від Лісової школи, де навчались діти з різними захворюваннями та фізичними вадами.

Приміщення школи для туговухих дітей знаходилося у мальовничому куточку Харкова, на Журавлівці. Заклад мав своє господарство, сад, чудовий розарій, басейн.

Перші вчителі – сурдопедагоги  Савченко Ж.А., Деревинська Н.Є., Кошова О.І., Маренкова Н.М., Іллєнко Н.Є. приїхали до закладу за розподілом з вищих навчальних закладів Москви та Києва.

Першим директором була Безугла М.Л., а завучем – молодий сурдопедагог Фінгерман Л.Ю.

У закладі на той час знаходилося 73 учня, але слава про школу, де вчать туговухих дітей розмовляти, швидко розповсюджувалася по всій Харківській області. У 1968 році школі виділено нове приміщення в Орджонікідзевському районі по вулиці Франтішека Крала, 49, де вона знаходиться по теперішній час.

Розпорядженням виконавчого комітету Орджонікідзевської районної Ради народних депутатів м. Харкова від 20.09.1992 №174 зареєстровано Харківську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для слабочуючих дітей.

На підставі розпорядження виконавчого комітету Орджонікідзевської районної Ради народних депутатів м. Харкова від 10.08.1994 №209 Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для слабочуючих дітей перереєстрована в Харківську обласну спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для дітей зі зниженим слухом (наказ по школі від 20.08.1994 №111).

Згідно наказу Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації від 21.11.2003 року №507 Харківська обласна спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей зі зниженим слухом перейменована в Спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для дітей зі зниженим слухом м. Харкова комунальної власності (наказ по школі від 15.12.2003 №232).

Відповідно до наказу Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації від 12.11.2010 № 613 Спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей зі зниженим слухом м. Харкова комунальної власності перейменована в Комунальний заклад «Спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей зі зниженим слухом» Харківської обласної ради (наказ по школі від 02.06.2011 №158-к).

Згідно рішення Х сесії ІУ скликання Харківської обласної ради від 28.12.2011 №336-ІУ «Про зміну навчальних закладів інтернатного типу» змінено назву Комунальний заклад «Спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей зі зниженим слухом» Харківської обласної ради на Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №6» Харківської обласної ради (наказ по школі від 08.02.2012 №18).

Сьогодні Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №6» Харківської обласної ради – сучасний спеціальний навчально-виховний заклад. У наявності 24 навчальні кабінети. 7 із них з новітньою апаратурою колективного та індивідуального призначення, мультимедійним обладнанням, інтерактивними дошками; лінгафонний  кабінет, а також сучасні швейна та слюсарна майстерні.

Навчально-виховний процес у школі-інтернаті зорієнтовано на соціальний розвиток особистості учнів із порушенням слуху, формування їхніх ціннісних орієнтацій на основі диференціації навчання, соціально-психологічної підтримки та реабілітації, формування навичок здорового способу життя.

Формування у дітей з вадами слуху усної мови, доступної розумінню оточуючих – задача, від рішення якої залежить не тільки соціальна адаптація слабочуючого в суспільстві чуючих, але й інтенсифікація процесу шкільного навчання.

З метою забезпечення комплексного підходу до реалізації інтелектуально – полісенсорного принципу формування слухового сприймання та мовлення у дітей з порушенням слуху 7 вчителів  індивідуальної слухо-мовної роботи використовують навчально-розвивальні програми «Живий звук», «Світ звуків», які передбачають проведення роботи з постановки, автоматизації та диференціації фонем, розпізнавання їх за допомогою зору, слуху, тактильних відчуттів.

У 2016/2017 навчальному році в школі-інтернаті навчається 161 учнів, працюють 47 досвідчених педагога, 16 з яких мають вищу дефектологічну освіту.

Учні  школи – інтернату  постійно беруть участь в обласних та Всеукраїнських  конкурсах учнівської  творчості, а саме: Всеукраїнському конкурсі  «Ерудит», «Маленький Парнас»,  «Натхнення»,  «Повір у себе», «Від серця до серця».

Серед учнів та випускників школи чимало видатних спортсменів – чемпіонів світу та  Дефлімпійських чемпіонів, призерів різного рівня, Заслужених майстрів спорту України та майстрів спорту міжнародного класу з футболу, плавання, легкої атлетики, спортивного орієнтування тощо: Чехунова Марія, Біда Тетяна, Ходаков Олександр,  Федосєєва Ганна, Літвінова Анастасія, Верещака Олександр, Міщенко Олена.

Після закінчення школи-інтернату багато учнів продовжують навчання у вищих навчальних закладах – Харківському національному педагогічному  університеті імені Г.С. Сковороди, Харківській державній академії культури, Харківській державній академії фізичної культури, Київському національному державному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова. Багато випускників навчаються у професійно-технічних навчальних закладах м. Харкова.

Велику подяку хочеться висловити нашому куратору – директору Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Бабічеву А.В.

Ми також дуже вдячні нашим шефам, які не байдужі до проблем закладу:

  • Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації;
  • Харківському торговельно-економічному інституту Київського національного торговельно-економічного університету;
  • інспектору сектора ювенальної превенції Орджонікідзевського відділу поліції м. Харкова Головного Управління Національної Поліції в Харківській області Маслова Г.В.;
  • голові обласної організації УТОГ Яковлевій О.В.;
  • начальнику організації ІНВАСПОРТ Овчаренку М.М.;
  • студентам Харківського інституту фінансів Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі;
  • студентам Харківського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету.

Завдяки їхній турботі в школі-інтернаті функціонує тренажерний зал, постійно поповнюється матеріально – технічна база закладу.

У школі-інтернаті створені чудові умови для навчання, виховання та комплексної реабілітації учнів з порушенням слуху. Особлива увага приділяється корекційній роботі і виконанню програм із розвитку слухового сприймання та формування вимови, слухового самоконтролю учнів на уроках і в позаурочний час.

Колектив школи-інтернату готує своїх учнів до життя і праці в нових соціально-економічних умовах.

 Ласкаво просимо до нашого чудового закладу!