СТОП БУЛІНГ!

Положення про порядок розгляду випадків булінгу

«Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

 

Цикл заходів щодо булінгу

Упродовж 2024 року практичним психологом Проценко О.М., вихователями 1-12-х класів проведено цикл бесід з учнями (вихованцями)                     1-12- х класів, а саме:

  • для учнів 1-4-х класів:

Проведено інтерактивні ігри, наведені казкові приклади для розвитку командної роботи та дружелюбності, розглянуто поняття щодо булінгу.

  • для учнів 5–8-х класів:

Обговорено види булінгу (фізичний, психологічний, кібербулінг), наслідки для жертв і агресорів. Застосовано методи моделювання ситуацій та їх вирішення, перегляд тематичних відеороликів із подальшим обговоренням.

  • для учнів 9–12-х класів:

Організовано дискусію щодо відповідальності за булінг, правові аспекти та вплив соціальних мереж. Проведено тренінг із розвитку навичок ненасильницького спілкування.

Вихователями 1-12-х класів розроблено рекомендації для учнів щодо уникнення конфліктних ситуацій та дій у разі булінгу. Поширено контактні дані служб допомоги (гаряча лінія, психологічна служба).

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

З цієї нагоди, для підвищення обізнаності учасників освітнього процесу, з 25.11.2024 до 10.12.2024 вихователями спеціальної школи проведено наступні інформаційно – просвітницькі та профілактичні заходи щодо запобігання насильству та експлуатації дітей в цифровому просторі:

  • «Моя родина – моя фортеця»;
  • «Ні агресії, ні насильству!»;
  • «День боротьби з насильством і булінгом»;
  • «Насильство. Як уникнути жорстоке поводження з людьми»;
  • «Що таке насильство? Типи насильства»;
  • «Молодь проти агресії»;
  • «Не ведусь: ми – герої безпеки в Інтернеті»;
  • «(НЕ) дитячі стосунки онлайн»;
  • «Протидії торгівлі людьми»;
  • «Боротьба з насильством в Україні» тощо.

 

Година спілкування  «Булінг серед підлітків»

Упродовж вересня 2023 року практичним психологом Проценко О.М. проведено цикл бесід з учнями (вихованцями) 7-12-х класів щодо булінгу «Булінг серед підлітків. Відповідальність, наслідки».

Мета:
ознайомити з поняттям булінгу, його видами та проявами;
розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій, толерантного спілкування.

«Стоп  булінг»

19 жовтня практичним психологом Проценко О.М.  проведено онлайн-засідання круглого столу «Стоп  булінг» з учнями 7-12-х класів. Під час розмови учні висловлювали власну думку, відповідали на запитання, переглядали та обговорювали соціальну рекламу щодо захисту прав дітей «Stop bullying».

«Що таке булінг. Поважай себе та інших»

18 жовтня практичним психологом Проценко О.М. проведено бесіду у режимі on-line «Що таке булінг. Поважай себе та інших» з учнями 1-6-х класів з метою розвитку співчутливого ставлення до жертв насилля, навички надання і отримання допомоги. Під час бесіди відбулося ознайомлення з інформаційними буклетами «Булінг – стоп!», перегляд та обговорення відеороликів «Булінг».

Бесіда з елементами тренінгу «Безпечна школа. Маски булінгу»

25.03.2021 року з метою створення безпечного освітнього середовища, попередження протидії булінгу, запобіганню жорстокому поводженню школярів у спеціальній школі практичним психологом Проценко О.М. було проведено бесіду з елементами тренінгу з учнями (вихованцями)  6-12-х класів серед учнів 6-12-х класів «Безпечна школа. Маски булінгу».

Профілактика булінгу

“Протидія булінгу в шкільному колективі” –  актуальна та вкрай важлива тема.

Профілактика булінгу в школі починається з початкової школи.

З цією метою 23.03.2021 практичним психологом Проценко О.М. проведена виховна  година «Давайте жити дружно!» з учнями (вихованцями) 1 – 4 -х класів.

Під час бесіди учні опанували правила дружби та примирення друзів, подивилися та обговорили зміст  мультфільму «Рюкзачок».

Відповідальні: практичний психолог Проценко О.М., вихователі 1 – 4 -х класів.

Урок – диспут «Кому потрібен булінг»

12.03.2021 року в спеціальній школі практичним психологом Проценко О.М. був  проведений урок-диспут з учнями (вихованцями) 11-12-х класів «Кому потрібен булінг».  Під часу уроку учні (вихованці) аналізували причини та  ситуації прояву булінгу, разом з практичним психологом знаходили засоби протидії булінгу.

Бесіда з  протидії булінгу

Булінг – небезпечне явище серед підлітків, яке останні роки захопило майже всі навчальні заклади України. Тому у  грудні, в рамках  проведення Всеукраїнського тижня права, у спеціальній школі-інтернаті співробітниками Головного територіального управління юстиції у Харківській області Козелько К.А., Чекаліною Г.М., Тимковським П.О.  проведена бесіда «Стоп, булінг»! Цікаво, професійно, з використанням інтерактивних методів, здобувачам освіти розповіли про види булінгу,  їх небезпеку, наслідки та відповідальність підлітків, їх батьків за систематичне цькування однолітків.  Бесіда дуже зацікавила дітей. Цікавою була інформація про відомих людей світу, які у дитинстві стали жертвами булінгу.  Особливо здобувачів освіти зацікавили   способи запобігання та алгоритм протистояння насильству.  Спеціалісти залюбки відповіли на всі запитання здобувачів освіти. Всі діти отримали буклети зпотрібною інформацією.

Згідно з дослідженнями, 24% українських дітей хоча б раз стикались із цькуванням у школі. З них менше половини розповідало про цей досвід батькам, рідним та друзям. Дуже часто булінг призводить до  непоправних наслідків, а тому останнім часом у світі активно говорять про те, як зупинити шкільне насилля.

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ ТА ЯКІ ЙОГО ПРИЧИНИ

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

Кривдники можуть знайти безліч причин щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо.

Яскравими прикладами булінгу є словесні образи, навмисне неприйняття дитини до колективу, шантаж та навіть побиття.

Успіхи у навчанні, матеріальні можливості та навіть особливості характеру можуть стати основою для булінгу. Крім того, жертвою булінгу може стати також той, кому складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно.

Частіше за все діти, що цькують інших, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це увагу.

ЯК ВІДРІЗНИТИ БУЛІНГ ТА СВАРКУ МІЖ ДІТЬМИ

Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б’ють, псують речі, розповсюджують плітки, бойкотують, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.

В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.

Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВАШУ ДИТИНУ ПІДДАЮТЬ ЦЬКУВАННЮ

Перше, що треба зрозуміти – діти неохоче розповідають про цькування у школі, а тому не слід думати, що у перший же раз, коли ви спитаєте її про це, вона відповість вам чесно. Тому головна порада для батьків – бути більш уважними до проявів булінгу.

Якщо ваша дитина стала замкнутою, вигадує приводи, щоб не йти до школи, перестала вчитись, то поговоріть з нею. Причина такої поведінки може бути не у банальних лінощах. Також до видимих наслідків булінгу відносять розлади сну, втрату апетиту, тривожність, низьку самооцінку. Якщо дитину шантажують у школі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитись від агресора.

Якщо цькуванню піддають вашу дитину, то обережно почніть з нею розмову. Дайте зрозуміти, що вам можна довіряти, що ви не будете звинувачувати її у тому, що вона стала жертвою булінгу.

Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга/подруги.

Також не слід у розмові з дитиною використовувати такі фрази, як “хлопчик має бути сильним та вміти постояти за себе”, “дівчинка не повинна сама захищатись” та інші. Це тільки погіршить ситуацію.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.

Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.

Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Ми говорили раніше, що кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.

Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до  класного керівника, вихователя, директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

 Можна сміливо звернутись до практичного психолога, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ

Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, вихователя/ психолога, старших товаришів, родичів, батьків тощо.

Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми  однолітків.

Якщо ви дорослий, який потерпав від булінгу колись, то не проходьте повз. Спробуйте захистити дитину, яку ображають. При цьому не слід ображати дітей, які цькують, адже деякі роблять це, тому що самі постраждали від насильства (вдома, у спортивній секції, в іншій школі тощо). У таких випадках вони можуть виміщати свій біль через знущання і приниження слабших за себе.

Деякі діти булять, щоб ловити на собі захоплені погляди оточуючих, а відчуття переваги над іншими приносить їм задоволення. До того ж, нападаючи на когось вони захищаються від цькування. Іноді такі діти дуже імпульсивні і не можуть контролювати свій гнів. У таких випадках справа нерідко доходить і до фізичного насильства.

Спробуйте повідомити про булінг людей зі школи, де це відбувається, або батьків дитини.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ІНШИХ ЦЬКУЄШ ТИ

Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще. Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдати шкоди іншій людині.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКА ЦЬКУЄ ІНШИХ

В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони, а тому, коли ви дізнались про цькування у школі, не слід забувати про тих, хто ображає. Психологи зауважують, що дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.

Відверто поговоріть з нею про те, що відбувається, з’ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що “всі так роблять”, або “він заслуговує на це”. Уважно вислухайте і зосередтеся на пошуці фактів, а не на своїх припущеннях.

Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як “хлопчики завжди будуть хлопчиками” або “глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства”.

Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, коментарі з сексуальним підтекстом, бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування, плітки, публічні приниження, штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.

Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.

Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство. Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв’язок з учителями, щоб упевнитись — дитина намагається змінити ситуацію.

Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення. Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.

Пам’ятайте, що агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини та розлади поведінки. Порадьтеся зі шкільним чи дитячим психологом.

Яке покарання передбачено за знущання?

  • 340–850 грн – моральне чи фізичне насильство, агресія
  • 1700–3400 грн – дії з особливою жорстокістю, повторне порушення
  • 850–1700 грн або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку – приховування вчителем чи директором факту цькування

Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки

Шановні здобувачі освіти, педагоги, батьки!

У житті кожного іноді виникають проблеми, 
вирішити які наодинці може бути важко.
Ви можете розраховувати на підтримку,
компетентну консультацію та практичну допомогу.
Телефон довіри системи освіти

764-22-39 (8.00- 22.00)

«Гаряча лінія» 
з питань протидії
булінгу

116 000

Батьки та члени родини мають можливість отримати консультації щодо ознак насилля по відношенню до їх дитини і рекомендації, що робити в такій ситуації

Національна дитяча «гаряча лінія»
0-800-500-225 
116 111

здійснює консультації для дітей та дорослих, чиї запити стосуються дітей (безкоштовно для абонентів КиївСтар та Лайфселл)